Ternaeben wykorzystuje branżowy system ERP

Ternaeben, producent wyrobów z ryb wędzonych, wykorzystuje rozwiązanie branżowe Microsoft® Dynamics NAV do planowania i rozliczania produkcji procesowej, gospodarki magazynowej oraz logistyki. Przetwórstwo mięsa i ryb zawsze stanowiło wyzwanie dla informatyki.

Procesy trudne do jednoznacznego opisania, produkcja częściowo ciągła, a częściowo dyskretna, uzysk z surowca podlegający szacowaniu, zarządzanie odpadami i ich wycena, konieczność uwzględnienia wielu systemów jakości, jednoczesne stosowanie wielu miar – to tylko niektóre problemy napotykane podczas wdrożeń.


Większość rozwiązań przeznaczonych dla branży mięsnej i rybnej powstało z myślą o wielkich firmach. Małe i średnie przetwórnie skazane były dotychczas na tworzenie systemów samodzielnie lub integrację kilku wycinkowych rozwiązań.


W takiej sytuacji była firma Ternaeben-PL Sp. z o.o. z Łeby, spółka-córka Ternäben Service GmbH, obecnie jednego z większych w Europie producentów wyrobów z ryb wędzonych. Wykorzystanie prostej aplikacji, stworzonej samodzielnie kilka lat temu za pomocą Microsoft Access, trwało by zapewne jeszcze długo, gdyby nie kontakt z firmą Ensofcon z Warszawy. W wyniku połączenia wiedzy branżowej Ternaeben i doświadczenia Ensofcon powstało pierwsze na polskim rynku rozwiązanie do planowania i rozliczania produkcji ryb wędzonych.

O wdrożeniu kompleksowego systemu wspomagającego planowanie oraz rozliczanie produkcji procesowej myśleliśmy już od dawna. Problem polegał na tym, że nie mogliśmy znaleźć partnera przygotowanego merytorycznie, a jednocześnie takiego, który firmę średniej wielkości potraktowałby stosownie do jej możliwości i oczekiwań”– mówi Marek Jażdżewski, dyrektor Ternaeben-PL Sp. z o.o. w Łebie.

Ternaeben-PL, podobnie jak jej firma-matka w Niemczech, zdecydowała się na rozwiązanie będące rozszerzeniem systemu ERP Microsoft® Dynamics NAV. Zarządzanie produkcją zostało oparte na stworzonych przez Ensofcon rozszerzeniach modułu magazynowego, a nie na bazie standardowego modułu produkcyjnego – ten w ogóle nie został zakupiony.

„Liczy się rozwiązywanie realnych problemów, a nie formalne nazewnictwo. Nasz moduł planowania produkcji ciągłej dobrze odzwierciedla proces produkcji w Ternaeben. Umożliwia firmie jej precyzyjne śledzenie i rozliczanie, w tym bardzo precyzyjne śledzenie każdej partii surowca i opakowań na potrzeby ewentualnych zapytań ze strony sieci detalicznych” – mówi Sławomir Bidziński, konsultant firmy ENSOFCON Sp. z o.o. z Warszawy.

Informacje o firmie

Ternaeben-PL Sp. z o.o. to firma należąca do niemieckiego koncernu Ternäben Service GmbH, produkującego wyroby z ryb wędzonych. W Polsce firma działa od 1995 r., produkując wyłącznie na eksport do Europy Zachodniej. Nieustanny rozwój firmy oraz ciągły wzrost sprzedaży zostały zauważone przez instytucje monitorujące środowiska biznesowe, czego efektem jest zdobycie w ostatnich latach m.in. tytułu Lidera Eksportu, jak również Gazeli Biznesu.

Sytuacja personalna spółki w przeciągu kilku lat uległa dużym zmianom. Zarząd firmy umacnia kadrę kierowniczą stawiając na ludzi młodych, wykształconych i gotowych stawić czoło wyzwaniom, które pojawiają się w każdym przedsiębiorstwie. Dlatego też Ternaeben-PL od kilku lat jest sponsorem konkursu „Karole” na Politechnice Gdańskiej.

WyzwanieJako firma średnia Ternaeben-PL nie mogła dotychczas liczyć na wdrożenie dedykowanego systemu wspomagającego główne obszary działalności. Powód był prozaiczny: brak rozwiązań dla produkcji tego rodzaju na rynku polskim.

Teoretycznie moglibyśmy nadal działać bez systemu zintegrowanego, ale po wdrożeniu widzimy, że dzięki niemu jesteśmy bardziej sprawni: mamy precyzyjne dane na temat produkcji, zamówień, odpadów, jakości, wysyłek itd. – wszystko w jednym miejscu – to bardzo cenne

„Podstawowy problem polegał ma tym, że próbowano nam oferować systemy dla produkcji mięsnej, które wymagały sporej liczby modyfikacji. To by oznaczało, że będziemy mieć system nie do końca dopasowany, a jednocześnie drogi w utrzymaniu. Po drugie, wszystkie potencjalne systemy powstały z myślą o globalnych organizacjach. Tymczasem nam zależało jedynie na poprawie sprawności w bardzo jasno zdefiniowanych obszarach, a nie wdrożeniu systemu ERP, żeby móc się pochwalić, że go mamy” – wyjaśnia swój punkt widzenia Marek Jażdżewski, dyrektor Ternaeben-PL Sp. z o.o. w Łebie.

Zamiast wdrażać system z mnóstwem zbędnych funkcjonalności, Ternaeben-PL zdecydował się poczekać. Gdy w 2004 r. firma wdrożyła system zapewnienia jakości dla branży spożywczej IFS (International Food Standard), firma posiadała już samodzielnie opracowaną wiosną 2002 r. aplikację wspomagającą zarządzanie zleceniami produkcyjnymi i śledzenie partii.

„Mieliśmy wiedzę branżową i trochę wiedzy technicznej, której wystarczyło na kilka lat rozwoju potrzeb. Z biegiem czasu doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby znaleźć rozsądnego partnera, który byłby skłonny nauczyć się naszej specyfiki, a jednocześnie zaoferować solidne wsparcie narzędziowe po przystępnej cenie. Naszczęście, po długich poszukiwaniach, takiego partnera udało się nam w końcu znaleźć” – mówi Marek Jażdżewski.

Tym partnerem okazała się firma Ensofcon z Warszawy. Firma była nie tylko gotowa do zgłębienia specyfiki niszowej branży ryb wędzonych, lecz miała za sobą doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych wdrożeń przemyśle spożywczym i innych „trudnych” branżach, m.in. w branży meblowej.

Rozwiązanie

W ramach analizy procesów biznesowych konsultanci Ensofcon ustalili potrzeby Ternaeben-PL i zaproponowali rozwiązanie. Jego sednem było wykorzystanie systemu Microsoft® Dynamics NAV jako platformy technicznej i biznesowej, którą należało rozbudować o funkcje specyficzne dla produkcji Ternaeben-PL. Standardowy moduł produkcji zawarty w systemie w ogóle nie został uwzględniony.

„Standardowy moduł produkcyjny systemu Microsoft® Dynamics NAV nadaje się przede wszystkim do produkcji na magazyn oraz do produkcji kompletacyjnej. Tymczasem w Ternaeben-PL cała produkcja odbywa się na zamówienie i ma charakter zleceniowy. Do tego, jest to produkcja procesowa ciągła, tym bardziej więc dostosowywanie mijało się z celem” – wyjaśnia dr Bartosz Wachnik, wyjaśnia dr Bartosz Wachnik, wiceprezes w ENSOFCON Sp. z o.o. w Warszawie.

Model produkcji ciągłej

Koncepcja rozwiązania dla Ternaeben-PL opracowana przez Ensofcon opiera się na węzłach produkcyjnych, pomiędzy którymi następują przepływy. Węzłem jest rampa, chłodnia, stanowisko czyszczenia, wędzarnia, stanowisko pakowania itd.

Każdy węzeł jest magazynem, w którym na wejściu i na wyjściu rejestruje się ilość i wartość – zarówno surowca, jak i odpadów. W ten sposób uzyskujemy wgląd w produkcję w czasie rzeczywistym, a jednocześnie bardzo precyzyjnie kontrolujemy jej efektywność” – mówi Marek Jażdżewski.

„Mamy teraz bardzo dokładne dane na temat przepustowości poszczególnych węzłów, co pozwala nam z dużą pewnością potwierdzać zamówienia. Możemy też bardzo łatwo na bieżąco optymalizować produkcję w zależności od tego, jakie mamy zasoby i jak wyglądają terminy. W szczytowych okresach produkcja może się odbywać na 3 zmiany” – kontynuuje.

Jakość: wsparcie dla IFS i HACCP

Precyzyjne dane na temat realizacji zamówień dostępne w czasie rzeczywistym to nie jedyny efekt zastosowanego w Ternaeben-PL, prostego, ale skutecznego modelu produkcji. Nie mniej ważne jest śledzenie partii surowca i opakowań zgodne ze standardami zapewnienia jakości – IFS i HACCP. Model oparty na sekwencji magazynów świetnie wspiera śledzenie partii zgodnie z dowolnym system zapewnienia jakości.

Każdy węzeł jest magazynem, w którym na wejściu i na wyjściu rejestruje się ilość i wartość – zarówno surowca, jak i odpadów. W ten sposób uzyskujemy wgląd w produkcję w czasie rzeczywistym, a jednocześnie bardzo precyzyjnie kontrolujemy jej efektywność.

„Partią jest każde pobranie ryb z chłodni, mamy więc do czynienia z precyzją do mniej więcej połówki standardowej palety ryby gotowej do wysyłki. taka precyzja chroni nas, jak również naszych klientów, ponieważ w razie konieczności wycofania towaru ze sklepu, można ograniczyć się do niewielkich ilości, a nie np. całej dziennej produkcji czy całej dostawy” – mówi Marek Jażdżewski.

Wsteczne śledzenie partii umożliwia Ternaeben-PL sprawdzenie dowolnych jej parametrów.

„Mamy możliwość sprawdzenia z jakiej hodowli pochodzi ryba, kto ją dostarczył, kiedy i w jakim stanie. Wiemy kiedy wyszła z chłodni, kto – z imienia i nazwiska – miał z nią kontakt podczas obróbki, kto badał próbki na kontroli jakości, kto pakował, jaka była temperatura w wędzarni, jakie były ustawienia maszyn pakujących, itd. Wiemy też wszystko na temat każdej partii opakowań” – wylicza Marek Jażdżewski.

Magazynowanie i logistyka

W ramach wdrożenia w Ternaeben-PL pojawiła się kompleksowa funkcjonalność zarządzania magazynami i logistyką wewnętrzną. Obejmuje ona przyjęcia ryb od hodowców, znakowanie partii, a na drugim końcu wewnętrznego obiegu logistycznego – kompletację palet i zamówień i wydawanie towaru do załadunku.

Obecnie mamy komfort wynikający z wiedzy – wcześniej nie wszystko było tak przejrzyste. Klient dzwoni i mogę powiedzieć z dokładnością do jednej palety, jak wygląda załadunek” – wyjaśnia Marek Jażdżewski.

Obecnie Ternaeben-PL analizuje zaproponowaną przez Ensofcon koncepcję usprawnienia produkcji dzięki systemowi kodów kresowych.

„Zastanawiamy się. Wprowadzanie danych do systemu w okresie największego natężenia pracy jest dla pracowników uciążliwe, ale musimy ustalić, jaki miałby być zakres tego wdrożenia. Innymi słowy, żeby podjęć decyzję, musimy rozważyć wszystkie potencjalne korzyści i koszty” – tłumaczy Marek Jażdżewski.

Korzyści biznesowe

„Teoretycznie moglibyśmy nadal działać bez systemu zintegrowanego, ale po wdrożeniu widzimy, że dzięki niemu jesteśmy bardziej sprawni: mamy precyzyjne dane na temat produkcji, zamówień, odpadów, jakości, wysyłek itd. – wszystko w jednym miejscu – to bardzo cenne” – mówi Marek Jażdżewski.

Dzięki wdrożeniu przez Ternaeben-PL rozwiązania opracowanego specjalnie z myślą o specyfice jej działalności, firma uzyskała także wiele innych korzyści:

  • Możliwość pomiaru ilości i wartości surowca i odpadów na każdym węźle produkcyjnym – zarówno na wejściu, jak i na wyjściu

  • Możliwość pomiaru efektywności pracowników na poszczególnych węzłach, wykorzystania czasów średnich w planowaniu i prognozowaniu

  • Możliwość precyzyjnego szacowania czasu i kosztów realizacji zamówień

  • Możliwość precyzyjnego śledzenia partii surowca i opakowań poprzez wszystkie etapy produkcji – od przyjęcia dostawy ryb aż po wydanie gotowego produktu do transportu

Marek Jażdżewski ma osobistą satysfakcję, że nie pokusił się o wdrożenie systemu, który nie byłby dobrze dostosowany do rzeczywistych potrzeb firmy.

„Opłaca się dokładnie wiedzieć, czego się chce i poszukiwać realizatorów dla swoich pomysłów. Kompromisy zawsze będą, ale jeśli chce się być liderem, trzeba umieć unikać szkodliwych kompromisów. Nam się to udało” – mówi.

Źródło: www.microsoft.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top