Galopująca technologia RFID na świecie

W światowym biznesie w minionych miesiącach zauważalne jest intensywne zaangażowanie i koncentracja przedsiębiorstw na doskonaleniu procesów w oparciu o technologię RFID. Największy wkład w projekty RFID widoczny jest w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, gdzie znane sieci handlowe prowadzą intensywne prace na rozwojem identyfikacji za pomocą RFID, włączając do swoich projektów kolejnych dostawców.


W ten sposób dąży się do ograniczenia czasu potrzebnego na dokonanie odczytu kodu kreskowego za pomocą tradycyjnych urządzeń skanujących i usprawnienia łańcuchów dostaw. Celem realizowanych projektów jest doskonalenie śledzenia drogi produktów od dostawców po ostateczne punkty sprzedaży w czasie rzeczywistym. Według danych opublikowanych w czasopiśmie Eurologistics roczne wydatki na RFID w amerykańskich sieciach handlowych przekroczą wkrótce 1,3 mld dolarów[1].

Poza sieciami handlowymi intensywne prace nad projektami wykorzystującymi technologię RFID prowadzą m.in. światowi przewoźnicy i firmy logistyczne. Głównym celem tych projektów jest dostęp do informacji o lokalizacji bagaży i przesyłek w czasie rzeczywistym. O wskazanych powyżej pracach mowa jest w mediach i na licznych konferencjach. Natomiast każdy z obserwatorów i zainteresowanych zdaje sobie sprawę, że istnieją projekty nieujawnione medialnie. Takich projektów potrzebnych jest jak najwięcej, aby móc doskonalić produkcję sprzętu i znaczników radiowych, a także testować nowe urządzenia i znaczniki. Skoro mowa o sprzęcie  w branży RFID producenci stale pracują nad nowymi modelami sprzętu i tagów oraz nad dostosowaniem ich od europejskich standardów odczytu i standardów drugiej generacji ustanowionymi przez organizację EPC Global. Przykładem tego było wejście na rynek nowych transponderów i tagów RFID w ramach nowego programu Symbol Certified Label Converter (maj br.). Firma Symbol przedstawiła wówczas nową ofertę transponderów RFID zgodną ze standardami drugiej generacji EPC oraz zaprezentowała prototypowy tag o zwiększonej wytrzymałości przeznaczony do mocowania na powierzchniach metalowych. Jest on polecany do znakowania środków trwałych. Dzięki opatentowanym antenom informacje zapisane w nowych transponderach i tagach RFID Symbol można odczytywać pod dowolnym kątem nawet z odległości 9 metrów. Nowa konstrukcja, która składa się z dwóch anten RFID umożliwia szybszy odczyt i zapisywanie informacji w tagu niezależnie od położenia anteny czytnika RFID. Rozwiązanie to według producenta idealnie sprawdza się do obsługi szybkich taśmociągów stosowanych w magazynach dystrybucji czy też przy obsłudze bagażu na lotniskach. Innym, równie innowacyjnym usprawnieniem działania tagów jest sposób montażu. Umożliwia on umieszczenie jednocześnie anteny i układu scalonego w niedużym, energooszczędnym transponderze, który w łatwy sposób można przymocować do powierzchni tworzyw sztucznych, szkła, drzewa czy kartonu. W ofercie Symbol Technologies również ostatnio znalazł się nowy czytnik RFID  XR480, zgody z europejskim standardem ETSI EN 302 208.

Jak polski rynek reaguje na postępujące prace zachodnich koncernów? Nad upowszechnieniem i standaryzacją technologii RFID w Polsce czuwa organizacja EPC Global przy Instytucie Logistyki i Magazynowania. Liczne organizowane konferencje gromadzą tłumy zainteresowanych polskich managerów. Każdy z nas się przygląda, można powiedzieć dojrzewa bacznie obserwując rynek i własne możliwości. W wielu przedsiębiorstwach powołano już specjalne projekty, które dotyczą analizy usprawnień procesów logistycznych bądź produkcyjnych za pomocą RFID. Niektórzy nawet po cichu mówią, że zaczęli w tym kierunku realizować pierwsze testy. Żadne jednak polskie przedsiębiorstwo medialnie nie pochwaliło się jeszcze wdrożeniami. Gdy tak się stanie, z pewnością będzie o tym głośno, a


innowacja spowoduje duże zainteresowanie mediów. W momencie upowszechnienia się RFID spadną ceny tagów, bo te stanowią olbrzymią barierę dla polskich branż przemysłowych i dystrybucyjnych. Z pewnością także już niebawem będzie poprawić się jakość odczytu tagów w trudnych warunkach przemysłowych gdzie jest duża metaliczność. To mogą być główne bodźce, dla których polscy przedsiębiorcy z odwagą sięgną po nową technologię. Analitycy informują bowiem, że czeka nas błyskawiczny rozwój technologii RFID w przyszłości, a najbliższy okres to dynamiczny rozwój technologii znaczników radiowych RFID.

Źródło: www.totnet.com.pl

[1] Eurologistics 03/2006, „Kody przyszłości”, str. 44

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top