Jaki budżet na MES?

Firmy zaczynają przygotowywać budżety na nowy rok. Pula na inwestycje w systemy IT znów będzie większa niż w poprzednich latach, zwłaszcza wśród producentów. Tutaj wdrożenie systemu do zarządzania produkcją uznaje za strategiczną inwestycję 20 proc. respondentów. Większy popyt generują tylko systemy ERP (39 proc.).

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 

Badania ośrodka AMR Research nie są zaskoczeniem. Firmy muszą produkować nie tylko więcej i w krótszym czasie (coraz krótszy cykl życia produktów), ale też obniżać koszta. Rozwiązaniem jest zlecanie części zadań na zewnętrz. Nieraz jednak dzieje się to kosztem utraty kontroli nad jakością. Systemy klasy MES (Manufacturing Execution System) wyposażone m.in. w funkcję ‘traceability’, czyli genealogię produkcji umożliwiają tymczasem śledzenie operacji już na etapie dostarczania komponentów. - Korzyści, jakie dają systemy MES w zarządzaniu i harmonogramowaniu produkcji, jest jednak więcej – dodaje Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso, dostawcy systemu FlexNet (klasy MES).

M.in. rejestracja czasu pracy, śledzenie przyczyn awarii i przestojów maszyn, aktualizowanie stanów magazynowych zgodnie z konsumpcją surowców, śledzenie przepływu materiałów, gromadzenie danych o defektach i poprawkach z kodami przyczyn. – W odróżnieniu od ERP wszystkie te zadania system MES wykonuje w czasie rzeczywistym już na poziomie hali produkcyjnej, umożliwiając tym samym przejście z produkcji na magazyn do modelu ‘pull’, czyli produkcji sterowanej popytem – wyjaśnia Dariusz Kudzia.

Uzyskanie tego komfortu, jaki daje system MES, wymaga jednak dobrze przygotowanego budżetu i przygotowania się do wdrożenia. Projekty Apriso zawsze zawierają analizę przedwdrożeniową, która pozwala jasno zdefiniować cele projektu oraz strategię wdrożenia. Oprócz analizy przedwdrożeniowej istotna jest dobra organizacja po stronie klienta oraz zaangażowanie kluczowych użytkowników.
 
Od początku do końca projektu muszą w nim uczestniczyć kluczowi użytkownicy, czyli osoby reprezentujące poszczególne działy organizacyjne firmy. Oni najlepiej wiedzą, jakie firma ma potrzeby i jakie procesy biznesowe powinny być wsparte przez systemy informatyczne – mówi Artur Łukasik, kierownik projektów w Apriso.
Poziom kompetencji i zaangażowania klienta bezpośrednio przekłada się bowiem na efekty wdrożenia. Dlatego, oprócz racjonalnego ułożenia budżetu, kluczowi użytkownicy powinni być wyznaczeni i posiadać zarezerwowany czas na pracę w projekcie – dodaje Artur Łukasik.

Źródło: www.apriso.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top