Przedsiębiorstwa potrzebują systemów do pomiaru wpływu ich działalności na środowisko

IFS - systemy ERP, ERP, MRP, zarządzanie produkcjąWedług niezależnego badania przeprowadzonego na zlecenie firmy IFS1, coraz większą wagę przywiązuje się do pomiaru wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko. Wiele firm w dalszym ciągu nie dysponuje jednak odpowiednimi narzędziami, które pozwalałyby na wykonanie takiego pomiaru.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
Wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego - ustawodawcy, klienci i inwestorzy coraz częściej oczekują od przedsiębiorstw gromadzenia danych dotyczących wpływu prowadzonej przez nie działalności na środowisko naturalne oraz ograniczania wpływu szkodliwych czynników. Według firmy IFS wyniki badań sugerują, że przedsiębiorstwa stają przed koniecznością wprowadzenia gruntownych zmian w zakresie wykorzystywanych technologii biznesowych, które umożliwią im dostosowanie się do nieustannie zmieniających się wymagań w tym zakresie.

Badanie, oparte na ankietach przeprowadzonych wśród kierowników produkcji w wybranych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych, ujawniło, że w ponad trzech czwartych badanych firm przywiązuje się wagę do pomiaru wpływu ich działalności na środowisko. Jednocześnie prawie trzy czwarte ankietowanych z obszaru Europy (74% ze Skandynawii oraz 75% z krajów Beneluksu) przyznało, że nie dysponują oni odpowiednimi narzędziami, które umożliwiłyby im wykonanie takiego pomiaru za pomocą systemów biznesowych, takich jak np. systemy ERP. Firmy amerykańskie radzą sobie z tym problemem nieco lepiej, na co wskazuje fakt, iż tylko 47% z nich nie dysponuje rozwiązaniami biznesowymi pozwalającymi na zarządzanie wskaźnikami wpływu na środowisko. Przy czym dodatkowo 42% respondentów przyznało, że ich możliwości przeprowadzenia takiego pomiaru są mocno ograniczone.

Respondenci wymieniali różne argumenty przemawiające za wprowadzeniem proekologicznych rozwiązań IT. Aż 35% ankietowanych ze Skandynawii wskazało na wizerunkową wartość dodaną wszelkich przedsięwzięć proekologicznych jako najczęstszy powód wdrażania systemów biznesowych pozwalających na pomiar wpływu prowadzonej działalności na środowisko naturalne. Na drugim miejscu znalazło się dostosowanie do wymogów w tym zakresie (22% ankietowanych) oraz zmniejszenie kosztów działalności (19%). Z kolei respondenci z krajów Beneluksu oraz ze Stanów Zjednoczonych uznali, że dostosowywanie się do wymogów z zakresu ochrony środowiska naturalnego jest ważniejsze niż aspekt wizerunkowy oraz redukcja kosztów działalności (36% ankietowanych z USA i 34% z krajów Beneluksu)

Ponad połowa ankietowanych chciałaby mieć do dyspozycji narzędzia wspierające zarządzanie wskaźnikami pomiaru wpływu na środowisko wbudowane w aktualnie wykorzystywane systemy ERP. Jednak pomimo dużego zainteresowania opisanymi rozwiązaniami, wielu respondentów nie było w stanie wskazać dostawcy systemów klasy ERP, który oferowałby oprogramowanie biznesowe z taką funkcjonalnością.
Wyniki tych niezależnych badań pokazują, że ocena wpływu działalności firmy na środowisko naturalne ponownie staje się jednym z priorytetów biznesowych zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych” – mówi Alastair Sorbie, Prezes Zarządu korporacji IFS. „Jednocześnie wyraźnie widać, że pomimo świadomości potrzeby ograniczania negatywnego wpływu działalności na środowisko naturalne, firmy wciąż nie są w stanie pozyskać ze swoich podstawowych systemów biznesowych informacji, które pozwoliłyby im na realizację tych celów. Co więcej, często brakuje nawet wiedzy na temat tego, w jaki sposób używane aplikacje biznesowe mogą wspierać przedsiębiorców w dążeniu w tym kierunku.
Zagadnienia z zakresu ochrony środowiska naturalnego nabierają coraz większego znaczenia nie tylko dla klientów, ale również dla rynku kapitałowego, który woli inwestować w przedsiębiorstwa dbające o zasady etyczne i spełniające wszystkie wymogi związane z ochroną środowiska. Firma IFS bezustannie wspiera te dążenia swoich klientów oferując im w pełni zintegrowane rozwiązania ułatwiające pomiar wpływu prowadzonej przez nich działalności na środowisko naturalne. Pozwalają one dostosować się do ciągle zmieniających się wymagań środowiskowych, ułatwiają zarządzanie ryzykiem na poziomie zarządu, a także umożliwiają ograniczenie szkodliwego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko naturalne oraz zmniejszenie kosztów.
Eco-Footprint Management to rozwiązanie firmy IFS, dostępne w ramach systemu ERP IFS Applications. Pozwala ono przedsiębiorstwom na pełną kontrolę wpływu prowadzonej przez nie działalności na środowisko naturalne. Eco-Footprint Management wspiera strategię przedsiębiorstw w zakresie kontroli kosztów, pozwala dostosować się do zmieniających się wymagań dotyczących ochrony środowiska naturalnego, a także pomaga wyjść naprzeciw ekologicznym oczekiwaniom klientów.

Źródło: www.ifsworld.com

1Firma IDC przeprowadziła ankietę wśród 300 pracowników na stanowiskach kierowniczych na terenie Skandynawii. Firma RBInteractive Research przeprowadziła ankietę wśród 260 kierowników produkcji z USA. Firma Heliview Research przeprowadziła ankietę wśród 144 przedstawicieli kadry kierowniczej w krajach Beneluksu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top