To SZOK dla małych i średnich firm!
MIS - SYSTEMY INFORMATYCZNE, WorkflowCzy mały i średni biznes stać na nowoczesne rozwiązania IT, wspomagające funkcjonowanie firm? Tak, jeśli zamiast inwestowania w oprogramowanie sektor MŚP będzie mógł korzystać z przystępnych cenowo aplikacji na wynajem. Taki specjalny pakiet pod hasłem SZOK tworzy Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
Projekt realizowany jest przez Krajową Izbę Elektroniki i Telekomunikacji w ramach „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka POIG 2007 - 2013, działanie 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących usługi proinnowacyjne oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym”. Ma wyzwolić ogromne pokłady produktywności, ponieważ dzięki profesjonalnym narzędziom informatycznym małe i średnie firmy mogłyby działać efektywniej.

Z badań przeprowadzonych przez KIGEiT wynika bowiem, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP nie korzystają z rozwiązań IT podnoszących jakość zarządzania. Są więc zagrożone wykluczeniem cyfrowym, mimo że na co dzień korzystają z komputerów i Internetu.

Biznes w zeszycie

Statystyki pokazują, że 93% małych i średnich firm posiada komputery, a 90% dostęp do Internetu. Większość korzysta z poczty elektronicznej w celach biznesowych, niemal połowa ma swoje strony internetowe, a ponad 50% firm posiada dostęp do łączy szerokopasmowych.
Problem polega na tym, że komputery wykorzystywane są głównie jako zaawansowane maszyny do pisania, a Internet służy do komunikacji lub jako wyszukiwarka – mówi Bożena Skibicka, prezes Stowarzyszenia Praktyków Zarządzania Wiedzą. Posiadanie komputerów i dostęp do Internetu nie oznacza korzystania z zaawansowanych narzędzi informatycznych – dodaje.
Bożena Skibicka jest zaangażowana w projekt SZOK od początku, jako przedsiębiorca z 20-letnim stażem i założycielka informatycznej firmy MIS SA od lat styka się z postawą małych i średnich firm, niechętnych informatyzacji.
Argumentacja, dlaczego niepotrzebny jest system usprawniający pracę w małej firmie, jest w większości przypadków taka sama. Właściciele firm twierdzą, że są dobrze zorganizowani, a do prowadzenia wszystkich spraw wystarczy jeden zeszyt i porządek w papierowych segregatorach – opowiada.
Bariery – nieświadomość i cena

Tymczasem mała firma ma to do siebie, że procesy w niej występujące są analogiczne do tych, które występują w dużej firmie, z tą różnicą, że w małej firmie jedna osoba musi często zajmować się większością spraw.
Jestem pewna, że gdyby właściciel, prezes, dyrektor małej firmy mógł pracować w oparciu o system, który podpowiadałby mu wzory odpowiednich dokumentów do wypełnienia, miał bibliotekę standardowych zakresów obowiązków na poszczególnych stanowiskach, bibliotekę wzorów umów o pracę, umów zleceń, umów o dzieło, wtedy firma pracowałaby dużo bardziej efektywnie – mówi Bożena Skibicka.
Prezes Stowarzyszenia Praktyków Zarządzania Wiedzą dodaje, że projekt SZOK powstał z marzenia o dostarczeniu małym i średnim firmom zestandaryzowanych narzędzi do zarządzania i to narzędzi w akceptowalnej przez ten sektor cenie. Barierą mającą wpływ na wykluczenie cyfrowe polskich firm obok braku świadomości są bowiem także zbyt wysokie koszty.

SZOK przełamuje bariery

Rozwiązaniem okazało się stworzenie usługi dostępnej przez Internet w ramach modelu SaS (Oprogramowanie jako Usługa).
Dzięki e-usłudze zniknie istotna bariera w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informatycznych, czyli koszty wstępne. Firmy nie będą płacić za zakup sprzętu i oprogramowania, ograniczą się do miesięcznych opłat za korzystanie z aplikacji. Usługa dostępna „na wyciągnięcie ręki” będzie na tyle elastyczna, że to przedsiębiorca będzie decydował, co jest mu potrzebne do rozwoju biznesu.
By ułatwić wybór twórcy projektu postanowili opracować modele organizacyjne opisujące działanie podstawowych grup przedsiębiorstw: handlowych, usługowych, produkcyjnych i wielofunkcyjnych. Modele te będą zapisane w standardzie umożliwiającym łatwe ich zintegrowanie z silnikami aplikacji informatycznych. Będzie je więc można integrować z dowolnymi istniejącymi na rynku aplikacjami, o ile aplikacje te będą komunikować się w otwartych standardach. Zasilone w ten sposób aplikacje stanowić będą nie tylko narzędzie informatyczne, ale również przewodnik działania firmy, co jest szczególnie ważne dla stosunkowo młodych i nowo powstających firm.
Firmy takie nie będą musiały tracić energii na budowanie podstaw funkcjonowania, będą mogły ją spożytkować na udoskonalanie swoich produktów i usług, stając się przez to bardziej innowacyjne – uważa Bożena Skibicka. Ich innowacyjność polegać będzie na tym, że korzystać będą z innowacyjnej usługi oraz, że mając znacznie więcej czasu na biznes, będą w stanie wymyślać coraz lepsze, coraz bardziej konkurencyjne produkty i usługi.
Czekamy na SZOK

W ramach unijnego projektu SZOK małe i średnie firmy będą korzystać z modeli działania, umożliwiających zarządzanie obiegiem informacji i gromadzenie wiedzy w firmie. Usługa będzie zapewniać bezpieczne przechowywanie informacji oraz szkolenia w systemie e-learning.

Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji zbadała już potrzeby sektora MŚP, przeprowadzając ankiety oraz dokonując przeglądu procesów i sposobów organizacji. Zebrano także najlepsze praktyki z krajów o wysoko rozwiniętej gospodarce. W ten sposób powstały prototypy modeli organizacyjnych typowych dla małego i średniego biznesu. Teraz SZOK jest w fazie testów – przeprowadzane są wdrożenia pilotażowe oraz weryfikacja wzorcowych modeli. Do końca roku aplikacje mają zostać szeroko udostępnione. Nagłośnienie projektu będzie szansą dla polskiego biznesu – małe i średnie firmy to przecież trzon gospodarki, a uświadomienie potrzeby zmian stanowić będzie początek drogi do sukcesu.

Źródło: www.mis.eu

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top