Kiedy system ERP w chmurze zaczyna przynosić oszczędności?

Przedsiębiorstwa wdrażające systemy ERP w chmurze odczuwają znaczące i wymierne obniżenie kosztów utrzymania personelu IT, infrastruktury sprzętowej, jak również korzyści związane z dostępem do strategicznych zasobów z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. To właśnie te korzysci sprawiają, że zainteresowanie rozwiązaniami ERP w obliczeniowej chumerze, jak również ilość wdrożeń stale rośnie. Jednakże sugerowanie przedsiębiorstwem, że proces wdrożenia rozwiązania ERP w chmurze jest prosty i bezbolesny, to oczekiwanie niemalże niemożliwe do spełnienia.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 

Dzieje się tak dlatego, ponieważ główny - niezmiennnym elementem skutecznego wdrożenia każdego oprogramowania jest zdolność organizacji do uczenia się i przyswajania nowych rozwiązań. Nawet systemy ERP w chmurze wymagają poświecenia czasu, przygotowania dokumentacji, obecności wdrożeniowca i szkolenia, aby pokazać użytkownikom jak korzystać z nowego rozwiązania. Pomimo tego niektórzy dostawcy rozwiązań ERP, starają się usilnie przekonać swoich klientów, że wdrożenie rozwiązania ERP, tylko dlatego że jest on w chmurze obliczeniowej jest znacznie łatwiejsze i prostsze niż miało to miejsce dotychczas.

Ostatecznie, analizując rózne aspekty wdrożenia systemów ERP w chmurze w porównaniu do rozwiązań funkcjonujących lokalnie, proces implementacji pozostaje niezmienny. Nadal konieczne przeprowadzenie jest analizy wymagań biznesowych, a czasami nawet reengineering procesów. Przyszli użytkownicy rozwiązania ERP muszą zostać przeszkoleni. Konieczne jest także przeniesienie kluczowych dla organizacji funkcji, jak również konwersja danych z wcześniej użytkowanego rozwiązania. Dopiero wtedy użytkownik może rozpocząć prace w chmurze ERP.

Niemniej jednak, z wdrożenia ERP w chmurze, firma moze wyeliminować wiele ukrytych kosztów charakterystycznych dla systemów ERP funkcjonujących lokalnie, w tym kosztów zakupu sprzętu, systemu operacyjnego, oprogramowania do zarządzania bazami danych i innych elementów infrastruktury. Elementy te nie tylko wpływają znacząco na koszt wdrożenia systemu ERP, ale również stanowią zagrożenie dla terminowego ukończenia projektu. Na koniec zaś największą oszczędnością jest możliwość rozpoczęcia i zakończenia projektu bez konieczności ponoszenia na starcie wysokich opłat licencyjnych oraz kosztów utrzymania, które są charakterystyczne dla rozwiązań wdrażanych lokalnie.

“Been there, done that!”

W przeważającej części, nowsze oprogramowanie ERP jest łatwiejsze w użyciu – pod warunkiem, gdy wiesz, jak z niego korzystać! To obietnica każdego nowego dodatku do systemu Windows, ale czy tak jest naprawdę? Tak, pod warunkiem gdy wiesz jak z niego korzystać. Bez względu na to jak system ERP jest marketingowo opakowany, jak bogatą dokumentację posiada, w pełni funkcjonalne rozwiązanie ERP (funkcjonujące w chmurze, czy też lokalnie) posiada istotne zawiłości i niuanse, których poznanie i przyswojenie ze zrozumieniem wymaga czasu.

Wyższej efektywności wdrożenia systemu ERP nie osiąga się tylko dlatego, iż jest ono realizowane w chmurze, czy też jest promowane jako wprowadzanie rozwiązania nowej generacji. Skuteczność osiąga się przez to, iż rozwiązania ERP nie stanowią nowej koncepcji, zaś większość firm w przeszłości podejmowała tego typu projekty. Pracownicy oraz kierownictwo znają już problemy występujące w trakcie wdrożenia i są w stanie reagować na nie dużo szybciej. Mogą porównać swoje obecne działania, z podejmowanymi podczas poprzednich wdrożeń. Dzisiaj firmy doceniają to co jest potrzebne do skutecznego wdrożenia rozwiązania ERP:
  • Zaangażowanie: Kierownictwo oraz zarząd są zoobowiązne do wdrożenia nowego oprogramowania,
  • Zasoby: Zarząd zapewnia określoną ilość zasobów, aby osiągnąć sukces,
  • Doświadczenie: Doświadczenia zespołu wdrożeniowego przypisanego do projektu zapewnia większą efektywność procesu oraz możliwość wykorzystanie wniosków wyciągniętych z poprzednich wdrożeń
  • Właściwy partner: Firma wdrażająca nie tylko wie jakie funkcjonalności powinny znaleźć się w oprogramowaniu, ale faktycznie je posiada.

W momencie, gdy rozwiązanie ERP jest w pełni wdrożona i działa, przedsiębiorstwa mogę jeszcze bardziej docenić korzyści płynące z systemu ERP w chmurze. Pomimo, że już od samego początku obniżone zostały koszty infrastruktury, to dopiero w tym momencie firmy mogą docenić redukcję wydatków na utrzymanie personelu IT, sprzętu i oprogramowanie, możliwe do osiągnięcia tylko dzięki rozwiązaniem w chmurze.

Autor: Pat Garrehy – CEO Rootstock Software

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top