Wdrożenie systemu SEPA to droga do rozwoju firm inwestujących na terenie Unii Europejskiej

EXACT - SYSTEMY ERPSystem SEPA zapewnia nie tylko większą dynamikę wymiany handlowej. Dzięki ujednoliconym procedurom finansowym możliwa jest integracja rynków, które korzystają z tego rozwiązania. Czy wdrożenie systemu SEPA i rozpowszechnienie tego narzędzia pozwoli przyspieszyć proces wdrażania wspólnej waluty?
 

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Transakcje międzynarodowe i wiążący się z nimi transfer środków finansowych są często postrzegane przez przedsiębiorców jako działania, które generują wiele trudności natury prawnej i ekonomicznej. Właściciele firm rezygnują ze współpracy z zagranicznymi partnerami i podwykonawcami z kilku kluczowych powodów, m.in. braku precyzyjnych przepisów prawnych w tym zakresie oraz obarczenia transakcji międzynarodowych dużymi kosztami dodatkowymi. W skali przedsiębiorstwa może to oznaczać zmniejszenie potencjalnych przychodów, natomiast w ujęciu gospodarczym kraju – jego hamowanie i ograniczenie.

Wdrożenie systemu Single Euro Payments Area (SEPA) ma na celu przyśpieszenie i redukcję kosztów związanych z transakcjami finansowymi dokonywanymi w euro na terenie państw Unii Europejskiej. Autorami tego przedsięwzięcia są banki i najważniejsze instytucji finansowe państw Wspólnoty, których celem jest przyśpieszenie rozwoju gospodarczego wśród krajów członkowskich oraz zapewnienie prostego i efektywnego kosztowo narzędzia, które ułatwi prowadzenie inwestycji i zwiększy ich wydajność.

Wśród głównych założeń projektu jest m.in. wprowadzenie wspólnych formatów kodów oraz numerów identyfikacji bankowej. Wprowadzenie jednolitych infrastruktur i standardów technicznych uprości krajowe instrumenty płatnicze. Zastąpią one przestarzałe i zawiłe krajowe praktyki, co będzie niewątpliwą korzyścią zarówno dla przedsiębiorców, administracji jak i użytkowników usług bankowych. Znajomość korzyści wynikających z wdrożenia systemu SEPA jest niestety wciąż znikoma. Przyczyną mogą być obawy dotyczące korzystania z nowego rozwiązania, którego implementacja może wydawać się właścicielom firm zbyt złożona. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie firmą powinni upewnić się czy ich dostawcy zapewniają możliwość wdrożenia rozwiązań SEPA. Aktualizacja w tym zakresie istniejących już systemów jest bardzo szybka i nie wpływa w żadnym stopniu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednocześnie zautomatyzowane zostaną wszelkie procedury, które do tej pory były wykonywane ręcznie, co na pewno przełoży się na oszczędność zarówno czasu jak i środków – zauważa Magdalena Jurga, starszy konsultant firmy Exact Software Poland.
Wśród uniwersalnych systemów, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorców w Polsce znajdują się między innymi takie produkty jak Exact Globe Next. Zapewnia ono nie tylko możliwość skoordynowania wszystkich procesów biznesowych oraz ujednolicenie strumieni informacyjnych. Exact Globe Next jest także kompatybilne z systemem płatności SEPA i ułatwia zarządzanie w tym zakresie.
Polska jest jednym z krajów objętych działaniami SEPA i także tutaj dokonuje się postęp w dziedzinie przystosowywania systemu płatności do standardów europejskich. Projekt SEPA ma bardzo duże znaczenie dla europejskiego systemu płatności, który dzięki niemu może stać się dużo bardziej wydajny. Zależy nam na tym, aby jak najbardziej ułatwiać klientom prowadzenie swojej działalności – a ten system niewątpliwie się do tego przyczynia. Oprócz aktualizacji naszego oprogramowania, zapewniliśmy klientom szereg instrumentów takich jak praktyczne przewodniki czy pomoc techniczną w postaci zdalnych konsultacji lub dedykowanych wizyt konsultantów. Wszystkie te działania, mają pomóc w przygotowaniu się do sprawnego przejścia do systemu SEPA. – ocenia Izabela Górecka-Olejniczak, Senior Business Consultant w Exact Software.
Korzystanie z systemu nie jest jeszcze obligatoryjne. Banki są jednak świadome, że unifikacja procedur i przepisów prawnych jest przyszłością europejskiego systemu finansów i filarem wspólnej gospodarki, co w przyszłości przyniesie korzyści także indywidualnym klientom i przedsiębiorcom.

Źródło: www.exact.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top