Spatial - czyli jak skutecznie zarządzać danymi przestrzennymi

wnpO tym, czym jest spatial i jaką rolę odgrywa w obszarze rozwiązań GIS, o strategicznym partnerstwie firm SHH i Oracle, a także o rozwoju inicjatywy GISforum rozmawiamy ze Stanisławem Biernatem, dyrektorem ds. handlowych w SHH sp. z o.o.
 

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


Strategicznym partnerem SHH jest Oracle. Na czym to partnerstwo polega i co dzięki niemu zyskuje firma oraz jej klienci?
Przede wszystkim należy podkreślić, że jesteśmy długoletnim partnerem Oracle. Od samego początku działalności SHH, przy realizacji dużych projektów, technologie te były w kręgu naszego zainteresowania. Oczywiście posiadamy także alianse z innymi dostawcami, natomiast największe i najciekawsze projekty GIS realizujemy właśnie w oparciu o technologie przestrzenne Oracle.

Jeśli popatrzymy na te wdrożenia od strony klienta, to przede wszystkim zyskuje on przewagę w postaci otwartości zapisu, możliwości integracji oraz skalowalności i bezpieczeństwa danych przestrzennych gromadzonych w bazie Oracle, która wyznacza światowe standardy.

Inna sprawa, że wiedza z zakresu Oracle Spatial jest dość specjalistyczna, więc istnieje potrzeba, by przy wdrażaniu tego typu zastosowań istniało wsparcie firm technologicznych posiadających określone kompetencje. Wspieramy naszych klientów wiedzą i doświadczeniem gromadzonymi przez wiele lat, by zastosowanie tej technologii zakończyło się dla klienta pełnym sukcesem - finansowym i funkcjonalnym.
 
Słowo spatial rzeczywiście może brzmieć dla niektórych czytelników dość zagadkowo. Jak najprościej można wyjaśnić jego znaczenie?
W dużym uproszczeniu spatial to wszystko, co przestrzenne, co wiąże się z systemami informacji przestrzennej i danymi przestrzennymi. Dla nas oznacza to przede wszystkim technologię Oracle Spatial. Jeszcze kilka lat temu była ona kojarzona jedynie z opcją bazy danych Enterprise o tej nazwie. Natomiast dzisiaj, patrząc na linię produktów Oracle 12c, oznacza znacznie szersze spektrum technologii wspierających zagadnienia przestrzenne. Należy tu wymienić hardware - serwery typu Exadata czy Oracle Database Appliance (ODA), przechodząc przez bazy danych - każda wersja wspiera zapis danych przestrzennych, architekturę SOA zorientowaną na usługi, aż po aplikacje, które wykorzystują komponenty spatial i wykorzystują kontekst przestrzenny w narzędziach klasy Business Intelligence czy technologiach mobilnych.

Bardzo ważne jest również to, że technologie te wspierają m.in. standardy ISO, Open Geospatial Consortium (OGC) i zapewniają otwartość na europejską dyrektywę INSPIRE.

Samo zapewnienie standardu jest niezwykle istotne. Oracle jako jeden z zaledwie kilku dostawców dostrzegł zalety zapisu przestrzennego bazy danych i od wielu lat z powodzeniem rozwija kompleksowo narzędzia w tym kontekście, zapewniając możliwość ich integracji z szerokim wachlarzem narzędzi IT.
Jak wyglądają konkretne zastosowania tego standardu. Dla kogo technologia Oracle Spatial ma w praktyce największe znaczenie?
W zasadzie należałoby odwrócić to pytanie, by zastanowić się w jakich obszarach zastosowania te nie mają użytkowników. Kontekst przestrzenny występuje bowiem w większości zagadnień, które związane są z gromadzeniem danych. W praktyce nie ma więc branży, w której rozwiązania przestrzenne nie byłyby potrzebne, choć są oczywiście takie dziedziny, które w tym przodują. W Polsce są to klienci z obszaru administracji rządowej i samorządowej, która ustawowo zobligowana jest do prowadzenia baz i rejestrów także z kontekstem przestrzennym, a także przedstawiciele przemysłu, górnictwa, zarządców infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej, operatorzy wszelkich sieci - energetycznych, gazowniczych, ciepłowniczych, wodociągowo-kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych, banków i firm ubezpieczeniowych oraz licznych użytkowników komercyjnych prowadzących np. sieci handlowe.
Od niedawna SHH, jako jedyna firma w Polsce, posiada specjalizację Oracle Spatial. Co dzięki niej zyskujecie?
Nasze know-how w tym zakresie to kilkunastoletnia historia. Już w 2006 roku w uznaniu naszego doświadczenia firma Oracle nadała nam status Centrum Kompetencyjnego Oracle Spatial. Natomiast w ciągu ostatnich lat rosnące zainteresowanie rynku technologiami przestrzennymi spowodowało inwestycje Oracle w te technologie, a co za tym idzie także kompleksowy program specjalizacji i certyfikacji dla partnerów w tym zakresie. Wszystko to ma na celu zapewnienie wdrożeniom na całym świecie odpowiedniego poziomu i wsparcia merytorycznego.

W tym roku jako pierwsi w Polsce uzyskaliśmy specjalizację Oracle Spatial. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Natomiast dla rynku, klientów oraz partnerów potwierdzenie, że nasz zespół posiada odpowiednie kompetencje, wiedzę i praktyczne doświadczenie wdrożeniowe w pracy z wykorzystaniem tej technologii.

Chciałbym tu podkreślić, że sukces ten był możliwy dzięki zaangażowaniu całego zespołu. Złożyło się na to wiele lat pracy, której zwieńczeniem jest właśnie specjalizacja Oracle Spatial.
Współpraca SHH z Oracle to także wspólna organizacja znaczących konferencji i seminariów. Najnowszym przedsięwzięciem z tego obszaru jest Oracle Spatial Day, który 5 marca 2014 roku odbędzie się w Warszawie. Jaki jest cel tego spotkania?
Ostatnio odbyła się konferencja Oracle Day. To duża impreza o wymiarze globalnym dla kilkuset osób. Postanowiliśmy jednak wspólnie z firmą Oracle dodatkowo zaprezentować szeroką gamę zastosowań przestrzennych Oracle Spatial w ramach odrębnej konferencji.

Naszym celem jest, aby to wydarzenie na trwałe zagościło w kalendarzu imprez i odbywało się dorocznie. Dedykujemy je zarówno klientom firmy Oracle, jak i partnerom, którzy wdrażają technologię Oracle Spatial. Chcemy, aby w ramach tej konferencji zaprezentowane były kierunki rozwoju wdrożeń oraz technologii przestrzennych Oracle. Dla uczestników konferencji będzie to źródło praktycznej wiedzy o samej technologii, jak i wdrożeniach realizowanych w oparciu o nią.
Poza tym SHH stale rozwija inicjatywę GISforum.
Oracle Spatial Day to kolejny element inicjatywy pod nazwą GISforum. Ma ona na celu upowszechnianie wiedzy w zakresie systemów informacji przestrzennej GIS, zarówno wśród obecnych, jak i potencjalnych użytkowników. Kluczowym elementem jest konferencja GISforum, która w tym roku odbyła się w październiku we Wrocławiu. Kolejnym, istotnym elementem inicjatywy GISforum jest marcowy Oracle Spatial Day, na który już dzisiaj wspólnie z firmą Oracle serdecznie zapraszamy.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top