Na co będą nastawione w 2014 r. firmy inwestujące w IT?

WNPW 2014 r. sektor przedsiębiorstw będzie charakteryzowała koncentracja na szybkich, krótkich przedsięwzięciach, zaspokajających potrzeby biznesu w wybranych, mocno sprecyzowanych obszarach funkcjonalnych - prognozuje Małgorzata Wiśniewska, dyrektor konsultingu SAP Polska. - Zarządy będą nastawione na szybki zwrot z inwestycji i minimalizację ryzyka projektów IT.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Analityka już teraz jest obecna niemal we wszystkich prowadzonych obecnie wdrożeniach systemów transakcyjnych, natomiast w najbliższej przyszłości spodziewamy się wzrostu zainteresowania rozwiązaniami do predykcji - przekonuje. - Przedsiębiorstwom przestanie wystarczać wiedza o tym, co się wydarzyło i dzieje na bieżąco, teraz będą chciały wykorzystać tę wiedzę do prognozowania i przewidywania przyszłych scenariuszy biznesowych, z wykorzystaniem zarówno informacji wewnętrznych, jak i danych zewnętrznych, np. ze źródeł społecznościowych.
Potwierdzeniem tych przewidywań, zdaniem Małgorzaty Wiśniewskiej, są niedawne badania Oxford Economics, według których w najbliższych trzech latach polskie firmy będą przede wszystkim wdrażać rozwiązania analityczne (wzrost z 45% do 69%) i korzystać z usług w chmurze (wzrost z 35% do 56%).

Nasza rozmówczyni wskazuje kilka czynników, które determinują ten trend.
Przemysł w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały - mówi Małgorzata Wiśniewska. - Do niedawna przedsiębiorstwa budowały swoją przewagę w oparciu o niskie koszty pracy. Dziś jednak mają świadomość, że to nie wystarczy. Warunkiem koniecznym jest podniesienie wydajności oraz większa dbałość o relacje z klientami.
Do tego dochodzi ekspansja na zagraniczne rynki, a z nią gwałtowny wzrost danych, którymi firmy muszą sprawnie zarządzać, by utrzymać dynamikę rozwoju.
Bez wsparcia ze strony analityki biznesowej, rozwiązań chmurowych, ale też mobilnych, jest to trudne - przekonuje Małgorzata Wiśniewska.
Wśród branż, które będą motorem napędowym dla rynku IT, przedstawicielka SAP wskazuje firmy z sektora użyteczności publicznej.
Choć dysponują już one zintegrowanymi systemami zarządzania, będą musiały je ulepszać i zmieniać, aby poprawiać jakość działania i budować konkurencyjność - wyjaśnia. - Dziś już nie wystarczy, aby przedsiębiorstwo posiadało zintegrowany system do ewidencji zdarzeń gospodarczych, nowoczesny system musi pomagać organizacjom w transformacji zgodnie z przeobrażeniami na rynku.
Biorąc pod uwagę, że przemysł dysponuje już infrastrukturą i systemami, które obsługują sferę finansową i transakcyjną firm, Małgorzata Wiśniewska przewiduje, że inwestycje IT będą szły w kierunku rozwiązań wspierających w bardziej zaawansowany sposób takie funkcje biznesu, jak np. obsługę klienta, zaawansowaną logistykę, zakupy, czy nowe kierunki rozwoju działalności, które mogą wymagać wsparcia innowacyjnymi, niestosowanymi wcześniej systemami czy technologiami.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top