Księgowy Przyszłości w chmurach...

ksiegowi przyszlosciBadania przeprowadzone przez portal ksiegowiprzyszłosci.pl pokazują, że jedynie co drugi księgowy spotkał się z pojęciem chmury obliczeniowej (cloud computing). Z drugiej strony prawie dwie trzecie (66%) badanych księgowych deklaruje, że chciałoby mieć zdalny dostęp do programu księgowego przez Internet − podświadomie identyfikując tym samym potrzebę korzystania z rozwiązań opartych… o cloud computing. Ich cechą jest właśnie to, że gwarantują dostęp do rozwiązań i aplikacji, a także zasobów i danych firmy z każdego miejsca i urządzenia, bez wymagania posiadania fizycznej aplikacji na swoim komputerze.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Czym więc jest chmura? Najprościej rzecz ujmując, jest to model dostarczania rozwiązań informatycznych w formie usług. Cloud computing umożliwia zdalne przechowywanie i przetwarzanie danych. Wybierając usługi oparte o chmurę uzyskujemy dostęp do aplikacji znajdujących się na serwerach dostawcy poprzez łącze internetowe. Mamy więc dostęp do wybranego przez nas systemu bądź rozwiązania niezależnie od tego gdzie się znajdujemy – czy jest to biuro, dom czy nawet ulubiona kawiarnia. Wszędzie możemy być równie efektywni, o ile mamy dostęp do sieci. W szczególności istotne jest, że dostęp do danych w chmurze można mieć nie tylko przy użyciu komputera, ale też urządzeń mobilnych takich jak tablety czy smartfony. Warto też podkreślić, że usługi chmurowe działają również w wersji offline. Wówczas niektóre z ich funkcjonalności nie są dostępne, ale zaraz po zalogowaniu do sieci internetowej aplikacje automatycznie się synchronizują, uwzględniając też pracę, jaką wykonaliśmy, kiedy byliśmy offline.

Oszczędzamy

Do korzyści płynących z zastosowania usług w chmurze dla samych przedsiębiorstw należą też większa elastyczność oraz brak potrzeby ponoszenia inwestycji we własną infrastrukturę IT, a także kosztów jej utrzymania, zapewnienia aktualizacji i należytego poziomu bezpieczeństwa. To wszystko zapewnia wyspecjalizowany dostawca usług w chmurze. Warto dodać, ze Microsoft może klientowi zaoferować usługi w chmurze publicznej, ale też prywatnej – dedykowanej tylko dla danego klienta, a także hybrydowej, gdzie niektóre operacje wykonywane są w chmurze publicznej, podczas gdy inne, z uwagi na swoją wrażliwość przetwarzane są w chmurze prywatnej. Zastosowanie usług chmurowych ma też swoje konsekwencje dla struktury kosztów, bo wiąże się z bieżącymi opłatami za użytkowane usługi i moc obliczeniową, a nie wymaga znaczących nakładów i czasochłonnych wdrożeń, jak to ma miejsce w modelu tradycyjnym. Wreszcie, IT w modelu chmury pozwala też na realne oszczędności.

Do przodu

Coraz więcej firm wybiera narzędzia i usługi w chmurze, ponieważ skutkuje to daleko idącymi udogodnieniami dla pracowników, ale także dużo bardziej sprawną komunikacją i większą efektywnością pojedynczych osób i całych zespołów, szczególnie tych rozproszonych. Lepsza komunikacja i współpraca oznaczają większą efektywność – nasze zadania wykonujemy sprawniej i szybciej, a stąd już prosta droga do zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstwa. Prawidłowość ta dotyczy też branży finansowej i księgowości. W dobie kryzysu zastosowanie nowych technologii pomaga stosunkowo niewielkim nakładem czasu i środków usprawnić pracę i wpłynąć na wyniki, zwiększając efekt w skali całej organizacji. Potwierdzają to też wyniki badania SMB Cloud Adoption Study, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez IPSOS Mori, które pokazuje, że wśród polskich przedsiębiorców możliwości stworzone przez zdalną pracę identyfikowane są jako kluczowe dla rozwoju nowoczesnej firmy − 65% badanych polskich firm, które wdrożyły już rozwiązania chmurowe uważa, że wkrótce będzie to nieodłączny element działania dla małych firm, które chcą się rozwijać.

Co więcej popularność rozwiązań chmurowych sukcesywnie i stale rośnie. Wspomniane badania pokazują, że dwie trzecie (65%) małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta już z różnych usług w chmurze, (w Europie Zachodniej używa ich średnio 45% firm). W Polsce ten odsetek wynosi aż 52%, co pokazuje, jak bardzo otwarci na nowości i innowacje technologiczne są polscy przedsiębiorcy, ale jednocześnie dowodzi, że usługi w chmurze oferują szereg korzyści dla przedsiębiorstw.

Mobilni księgowi

Badania portalu ksiegowiprzyszlosci.pl pokazują jednocześnie, że księgowi oczekują możliwości pracy zdalnej, a aktualnie połowa z badanych ma taką możliwość. Jest to świetna wiadomość, ponieważ mobilność jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się trendów we współczesnym środowisku biznesowym, w dużym stopniu właśnie dzięki upowszechnianiu się przetwarzania w chmurze. Wciąż jednak druga połowa badanych nie ma możliwości korzystania z pracy zdalnej, w wielu przypadku zapewne z powodu braku właściwych narzędzi. Specyfika codziennej pracy każdego księgowego dotychczas była związana z mocnym przywiązaniem do fizycznego stanowiska pracy (biurko i fotel w biurze). Zastosowanie nowoczesnego modelu w oparciu o usługi w chmurze pozwala wyobrazić sobie dużą mobilność księgowych, a co za tym idzie zwiększoną efektywność oraz urozmaicenie codziennych obowiązków.

Work-life balance

Jak pokazuje wspomniane wyżej badanie Ipsos MORI, 73% małych i średnich firm z Polski przywiązuje wagę do mobilności i możliwości pracy zdalnej, a odsetek ten będzie w najbliższym czasie na pewno rosnąć. Można przypuszczać, że dotyczy to także przedstawicieli branży księgowej. Wyniki naszego badania pokazują również, że praca zdalna oraz inne możliwości stwarzane przez usługi przetwarzania w chmurze mają przełożenie na ocenę efektywności – 77% spośród respondentów wykorzystujących te rozwiązania twierdzi, że wydajnie pomagają im w wykonywaniu ich pracy. Warto też wspomnieć, że użytkownicy rozwiązań chmurowych częściej wskazują, że wykorzystywane przez nich mobilne i elastyczne rozwiązania IT pozytywnie wpływają na równowagę praca-dom (67% w porównaniu do 51% spośród pozostałych firm).

Bezpieczniej

Najlepszą rekomendację dla rozwiązań cloud computing stanowią przedsiębiorstwa, które już zdecydowały się przenieść swoje operacje do chmury. Badanie Ipsos MORI pokazuje, że obecnie jest to już przeszło połowa polskich małych i średnich firm. Co ciekawe, ich przedstawiciele pytani o główne powody przejścia do chmury jako argument numer jeden przywoływali większe bezpieczeństwo usług w chmurze i danych online (73% spośród badanych, którzy wybrali rozwiązania cloud). Pokazuje to, że obawy związane z bezpieczeństwem są nieuzasadnione, a firmy, które już korzystają z rozwiązań cloud computing przyznają, że samodzielnie nie byłyby w stanie zapewnić swoim zasobom i danym takiego poziomu zabezpieczeń, jakie gwarantuje im dostawca usługi w chmurze. Dotyczy to w szczególności firm MŚP.

Szyte na miarę

Przetwarzanie w chmurze ma szereg korzyści i firmy już je wyraźnie widzą. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że każda z nich ma swoją specyfikę i dlatego kluczowe jest właściwe rozpoznanie potrzeb i analiza sytuacji oraz zastanej infrastruktury IT w przedsiębiorstwie. Microsoft współpracuje z tysiącami firm partnerskich w Polsce, które specjalizują się w tego typu analizie. Jej rezultatem jest dobór najodpowiedniejszych rozwiązań i usług, które wpasowują się w potrzeby organizacji i pomogą jej działać sprawniej i efektywniej. Chmura obliczeniowa stwarza zupełnie nowe możliwości dla każdej organizacji. Warto jednak dobrze przeanalizować swoje potrzeby i wybrać rozwiązania chmurowe, które w kompleksowy sposób na nie odpowiadają i gwarantują najlepsze rezultaty.

Źródło: www.ksiegowiprzyszlosci.pl
Paweł Jakubik jest Dyrektorem Sektora Finansowego w polskim oddziale Microsoft.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top