ERP: WIADOMOŚCI

loading...
ERP:WIADOMOSCI

ERP: ARTYKUŁY

loading...
ERP:ARTYKUŁY

ERP: CASE STUDIES

loading...
ERP:CASESTUDY
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w…

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy…

Przemiana cyfrowa w sektorze produkcyjnym: Jak systemy ERP podnoszą standardy efektywności produkcyjnej

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

Previous Next Play Pause
loading...
RYNEK IT: WIADOMOŚCI
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

teta unit4 businessOd 26 czerwca br. podatnicy mogą sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. To obowiązek wszystkich przedsiębiorców. Jeżeli wystawca faktury nie jest vatowcem, a płatnik zorientuje się o tym po dokonaniu płatności, nie będzie mógł ubiegać się o zwrot VAT-u z tytułu tej należności. Wprowadzane są narzędzia, dzięki którym przedsiębiorca może zapobiec takim sytuacjom.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Weryfikacja online

Podatnicy mogą w prosty sposób sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Wystarczy, że wejdą na stronę ppuslugi.mf.gov.pl/_/ i w stosownym polu wpiszą identyfikator podatkowy NIP kontrahenta, od którego otrzymali fakturę. Po wykonaniu tej czynności wyświetli się jeden z trzech następujących komunikatów:

  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT
  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony
Możliwe jest także wydrukowanie komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT. Ponadto podatnicy nadal mogą skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu.

Jak weryfikują duże firmy?

Z bieżącą weryfikacją wszystkich swoich kontrahentów mogą mieć problemy średnie i duże przedsiębiorstwa, które codziennie otrzymują dziesiątki, a nawet setki faktur. Takim firmom pomóc może dobrze skonfigurowany system ERP, którego funkcjonalności dostosowane są do nowych przepisów prawa. Jednym z systemów, które pomaga w weryfikacji czynnego podatnika VAT, jest pakiet TETA ERP firmy unit4 Polska.
W TETA ERP mamy możliwość pobrania danych kontrahenta po numerze NIP i zweryfikowania czy kontrahent jest czynnym vatowcem. Informacja ta jest zawsze aktualna – system weryfikuje ją w momencie kiedy dana faktura jest rejestrowana w systemie – mówi Mateusz Łaba, menadżer produktu w Unit4 Polska. – Oprogramowanie umożliwia też szybką weryfikację kontrahenta, podczas wpisywania go po raz pierwszy do bazy danych – system automatycznie odpytuje bramkę ministerstwa i wyświetla odpowiedni status kontrahenta. Te zmiany w TETA ERP są udostępniane naszym klientom w ramach posiadanej opieki serwisowej, ponieważ wynikają z aktualnie obowiązujących przepisów prawa – dodaje Mateusz Łaba.
Weryfikacja na skalę europejską

Firmy, które realizują transakcje międzynarodowe w obrębie Unii Europejskiej mogą także poddać weryfikacji aktywność numeru VAT klientów z innych krajów. Do tego celu służy specjalnie udostępniona przez Komisję Europejską wyszukiwarka – VIES:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=pl

Źródło: www.unit4.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top