Apriso rozbudowuje system w British-American Tobacco

Wdrożenie, prowadzone w fabryce w Augustowie umożliwi m.in. zwiększenie produkcji z obecnych 12 miliardów do ponad 30 miliardów sztuk rocznie. Nowe rozwiązanie pozwoli też poszerzyć ofertę. Rok temu z  magazynu tiry wywoziły 100 różnych gatunków, ale w najbliższych dwóch latach liczba wariantów powinna wzrosnąć do 600.   
Zwiększenie mocy i wariantów produkcyjnych jest efektem konsolidacji europejskich fabryk British American Tobacco. Firma, szukając oszczędności, przenosi produkcję z zamykanej fabryki w Anglii oraz Holandii do Augustowa, który z lokalnego oddziału szybko przekształca się w strategiczne centrum koncernu. – Przejęcie produkcji na całą Europę podniosło nasz status, ale też wiąże się z przeorganizowaniem fabryki. Wielkość produkcji przekroczy 30 mld papierosów rocznie, a liczba oferowanych marek wzrośnie z obecnych 250 do 600 w przeciągu kolejnych dwóch lat – mówi Maciej Radecki, Kierownik IT w British-American Tobacco.

Każdy nowy wariant papierosów to jednocześnie więcej komponentów i półproduktów, wymagających odrębnej kontroli nad jakością. System SAP, który dwa lata temu wspomagał w fabryce produkcję 30 gatunków, nie dawał nie tylko takiego komfortu, ale też gwarancji, że uda się skrócić czas produkcji jednej serii z kilku dni do kilku godzin. Systemy klasy ERP oferują bowiem planowanie statyczne, ograniczone do ogólnego planu produkcji i statycznej definicji technologii.

Tymczasem augustowski oddział BAT opiera się na produkcji zmiennej i krótkoseryjnej, która wymaga dynamicznego planowania. – Napływ do Polski bezpośrednich inwestycji i konsumpcyjny model naszego życia szybko jednak upowszechnia ten model także w innych firmach, a z nim rozwiązania oparte na Manufacturing Execution Systems, które umożliwiają taką produkcję – mówi  Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso, amerykańskiego producenta i dostawcy systemu FlexNet, klasy MES.

- W Polsce systemy MES powinno posiadać już ok. 10 proc. firm z ERP. W Niemczech i Wielkiej Brytanii systemów tych jest o kilkanaście procent więcej, a popyt na nie szybko rośnie – dodaje Dariusz Kudzia. Aberdeen Group, ośrodek analizujący trendy na rynkach IT prognozuje, że tylko w Stanach Zjednoczonych liczba firm planujących wdrożenie MES wzrośnie do 2008 r. z obecnych 35 do 72 proc.

Do tej pory polski oddział Apriso wdrożył swoje rozwiązania m.in. w Saint Gobain Sekurit, Novelis, Lear, Ceramika Opoczno, Hexal S.A  British-American Tobacco to kolejna firma, gdzie Apriso wdraża system MES. Dwie pierwsze fazy projektu objęły dotychczas magazyn wyrobów gotowych, komponentów produkcyjnych oraz produkcję filtrów i papierosów. Produkcja krajanki tytoniu będzie ostatnim etapem wdrożenia.

Źródło: www.apriso.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top