loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

teta unit4 businessSoftware as a Service to rozwiązania zdecydowanie wartościowe: bezpieczne, elastyczne i skalowalne. Jednak tradycyjny hosting systemu ERP również ma swoje zalety. Kiedy zatem warto sięgnąć po oprogramowanie w chmurze, a kiedy lepiej sprawdzi własny serwer? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 REKLAMA 
 snt ile kosztuje wdrozenie erp 
 
Model finansowania i koszty

Opłata za oprogramowanie ERP w chmurze to zazwyczaj nic innego, jak abonament – za jednego użytkownika (bądź pulę użytkowników) w danym okresie (np. miesięcznie lub rocznie). Taki model współpracy jest bardzo przejrzysty – w ramach abonamentu otrzymujemy bowiem dostęp do systemu, jego aktualizacji oraz wsparcia producenta. Nie występują tu koszty instalacji czy konserwacji oprogramowania.

W przypadku własnego hostingu, opłat będzie zdecydowanie więcej: m.in. koszty związane z utrzymaniem serwera, opłata licencyjna za system ERP, koszt jego instalacji i serwisu. Paradoksalnie, utrzymanie systemu na własnym serwerze, w dłuższej perspektywie może być rozwiązaniem tańszym – jednak zdecydowanie mniej elastycznym i wygodnym.

Odpowiedzialność za serwer i oprogramowanie

Własny hosting jest ponadto obarczony sporym ryzykiem związanym z rozmytą odpowiedzialnością za serwer i oprogramowanie ERP, których dostawcami (a zarazem właścicielami) są zupełnie inne podmioty. W przypadku (nieoczywistej) awarii, w rozwiązanie której muszą zaangażować się obie strony, wykrycie przyczyny (a więc i naprawa) może potrwać zdecydowanie dłużej niż w przypadku systemu w chmurze (gdzie dostawca jest jeden). W grę wchodzi również kwestia odpowiedzialności za przechowywane dane. Wielu przedsiębiorców nadal objawia się inwestowania w takie rozwiązania, głównie ze względu utratę kontroli nad procesami zabezpieczeń wrażliwych danych w firmie. Tymczasem, jak się okazuje, dostawcy systemów w modelu SaaS oferują już najnowocześniejsze modele zabezpieczeń, na które często firma posiadająca oprogramowanie w modelu On – Premise nie jest sobie w stanie pozwolić.

Dla bezpieczeństwa danych (oprócz całej infrastruktury) szczególnie istotne jest stosowanie wysokich standardów przy tworzeniu aplikacji, szczególnie jeśli mają być dostępne w sieci publicznej (Internet). Nie mniej istotnym elementem są regularne testy bezpieczeństwa, zarówno środowiska jak i samej aplikacji, oraz narzędzia stale monitorujące pracę, któremogą sygnalizować potencjalne zagrożenia i je powstrzymywać np. ochrona Anty-DDoS. – mówi Paweł Żak, z firmy Unit4 Polska, która dostarcza swój system TETA w modelu SaaS.

Personalizacja i rozwój ERP

W przypadku wdrożenia systemu ERP, rzadko sięgamy po rozwiązania „wprost z pudełka”. Zanim nasza firma zacznie korzystać z nowego oprogramowania, konieczne jest dopasowanie produktu bazowego do jej specyficznych potrzeb – poprzez odpowiednią konfigurację, a czasem nawet prace programistyczne. Instalacja systemu na własnym serwerze daje więcej swobody programistom i konsultantom wdrożeniowym – ingerencja w strukturę aplikacji nie wpłynie bowiem na działanie systemów innych klientów. Model SaaS może mieć w tym zakresie pewne ograniczenia(choć możliwości konfiguracyjne najlepszych produktów są tak szerokie, że prace programistyczne zwykle nie są konieczne).

Rozruch produkcyjny

Z racji braku konieczności przygotowania powierzchni serwerowej oraz przeprowadzania instalacji systemu ERP, jego rozruch produkcyjny będzie znacznie szybszy w przypadku rozwiązania chmurowego. Dostęp do oprogramowania uzyskujemy bowiem natychmiast po opłaceniu kosztów subskrybcji. Uwarunkowania prawne

Choć raczej jest to rzadkością, musimy pamiętać, że czasami nie mamy wyboru i musimy zdecydować się na system instalowany na własnym serwerze. Mogą tego wymagać umowy z naszymi klientami, specyfika prowadzonego przez nas biznesu – oraz szeroko rozumiane regulacje prawne (np. zabraniające nam przechowywać określonych danych w oparciu o infrastrukturę innego podmiotu bądź poza granicami naszego kraju).

Podsumowanie

Mimo że oba modele posiadają swoje niekwestionowane zalety, w najbardziej typowych przypadkach korzystniejszym wyborem wydaje się system ERP w chmurze. Przemawiają za nim przede wszystkim: elastyczność współpracy, szybkość wdrożenia, przejrzystość opłat oraz jasno zdefiniowane obowiązki dostawcy (opieka serwisowa).

Własny hosting można natomiast polecić firmom, które posiadają już własną serwerownię, w związku z czym samodzielne utrzymywanie kolejnego systemu nie będzie dla nich dodatkowym obciążeniem. Innym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem może być również potrzeba przeprowadzenia istotnych dostosowań programistycznych bądź wspomniane ograniczenia prawne.

Źródło: www.unit4.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top